Bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem jest bardzo ważne. Przestrzeganie przepisów drogowych i skupienie nie zawsze wystarczy, bo nie wiemy kogo spotkamy na drodze. Dlatego trzeba zadbać o odpowiedni strój – kombinezon, kask, buty i rękawice.  Ale to nie wszystko! :)  Na rynku pojawiły się poduszki powietrzne!

W tym artykule zawrzemy wszystkie najważniejsze informację o poduszkach powietrznych - Smart Jacket Dainese, Ixon Airbag, Alpinestars Tech-Air i Held E-VEST CLIP-IN 

Ceny możecie porównać wchodząc na naszą stronę motoszafa.com, a my dla ułatwienia zostawiamy poniżej bezpośredni link: Kamizelki AIRBAG

DAINESE D-AIR® SMART JACKET 

Kamizelka dedykowana jest do użytku drogowego dba o nasze bezpieczeństwo, za które odpowiadają 3 czujniki(akcelerometr,GPS,żyroskop). Dlatego możemy być spokojni nawet jadąc w tunelu, gdzie nie zawsze utrzymuje się zasięg. Unikalna kontrukcja poduszki wykorzystuje mikrowłókna, które zapobiegają przemieszczaniu się powietrza wewnątrz poduszki. Obecnie jedyna autonomiczna kamizelka AIRBAG, którą możemy użytkować pod odzieżą oraz na odzieży. 

 • Można zakładać na lub pod dowolną kurtkę lub inną odzież jeśli się mieści i nie wymaga dodatkowej przestrzenie ponad tą gwarantującą swobodę ruchów,
 • Jest całkowicie autonomiczna i samowystarczalna – wystarczy ją naładować (bateria wystarcza na 26 godz jazdy),
 • Bardzo krótki czas reakcji - poduszka chroni klatkę piersiową, plecy oraz obojczyki podpierając kask i tym samym chroni szyję przed kompresją i zwichnięciem lub złamaniem unieruchamiając głowę,
 • Jedyna kamizelka certyfikowana jako poduszka powietrzna dla motocyklisty

Teraz dostępna w wersji odblaskowej HI VIS(high visibility) oraz z długim rękawem SMART JACKET LS(long sleeve)

Kamizelka z poduszką powietrzną DAINESE D-AIR® SMART JACKET AIRBAG

IXON IX-AIRBAG U03 

Jedna z pierwszych autonomicznych kamizelek, które pojawiły się na rynku. Do funkcjonowania wykorzystuje system IN&BOX stworzony przez firmę IN&MOTION, również posiada 3 czujniki. Jako jedyna spośród wszystkich kamizelek posiada do wyboru 3 tryby: Drogowy, Torowy, Turystyczny(dwa ostatnie są dodatkowo płatne). Kamizelka posiada wbudowany ochraniacz pleców(1Level), który skrywa nabój CO2. Obecnie jest to jedyna kamizelka, w której mamy możliwośc samodzielnej wymiany zbiornika z CO2.

 • poduszka Ixon jest uniwersalna w użyciu, nie jest wymagane stosowanie dedykowanych kurtek czy kombinezonów,
 • chroni klatkę piersiową, brzuch, kręgosłup, obojczyki oraz szyję,
 • boki wykonane ze stretch’u, dzięki czemu kamizelka dopasowuje się do każdej sylwetki,
 • kamizelka do prawidłowego działania nie wymaga stałego połączenia z aplikacją/telefonem, bezprzewodowa – połączenie jest poprzez moduł Bluetooth ze smartphone’m,
 • 20 godzin działania, 2h ładowania.
 • urządzenie kontrolujące In&Box jest aktywne przez 48 godzin po wstępnej aktywacji, aby móc dalej korzystać z pełnej funkcjonalności kamizelki należy ją zarejestrować i aktywować przez in&motion, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (więcej info w opisie kamizelki na naszej stronie lub bezpośrednio u naszego sprzedawcy).
Kamizelka z poduszką powietrzną IXON IX-AIRBAG U03

ALPINESTARS TECH-AIR 5 

Rozwiąnie przygotowane przez Alpinestars wyróżnia się z pośród pozostałych kamizelek poduszką, która dodatkowo chroni nasze barki. Jest to najczęstrzy typ kontuzji na motocyklu. Podobnie jak kamizelka IXON, kamizelka TECH-AIR 5 posiada wbudowany ochraniacz pleców. Dedykowana do jazdy drogowej, jednak wraz z aktualizacją z maja 2021 roku, użytkownicy zyskali możliwość wyboru w aplikacji trybu jazdy: STREET(drogowy) oraz RACE(torowy).

 • poza klatką piersiową i plecami pokrywa również ramiona i minimalizuje ryzyko kontuzji barków i obojczyka,
 • wygodna obsługa z telefonem przez specjalną aplikację połączoną za pomocą Blueetooth (nie bazuje na GPS dzięki czemu działa nawet podczas braku zasięgu),
 • kompatybilna z każdym rodzajem kurtki motocyklowej,
 • litowo-jonowa bateria umożliwia do 30 godzin aktywnej pracy kamizelki, ładownie całkowicie rozładowanej kamizelki trwa do 6h.
Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR 5 AIRBAG

HELD E-VEST CLIP-IN 

Kamizelka HELD wykorzystuje ten sam system IN&BOX firmy IN&MOTION. Zaprojektowana przez held posiada możliwość wpięcia w każdą kamizelkę za pomocą systemu CLIP-IN.

 • Kompatybilna ze wszystkimi przygotowanymi kurtkami, odzieżą funkcjonalną i odzieżą przeciwdeszczową firmy Held,
 • kamizelka do prawidłowego działania nie wymaga stałego połączenia z aplikacją/telefonem, bezprzewodowa – połączenie jest poprzez moduł Bluetooth ze smartphone’m,
 • 20 godzin działania, 2h ładowania.
 • urządzenie kontrolujące In&Box jest aktywne przez 48 godzin po wstępnej aktywacji, aby móc dalej korzystać z pełnej funkcjonalności kamizelki należy ją zarejestrować i aktywować przez in&motion, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (więcej info w opisie kamizelki na naszej stronie lub bezpośrednio u naszego sprzedawcy).
Kamizelka z poduszką powietrzną HELD E-VEST CLIP-IN AIRBAG

ALPINESTARS TECH-AIR® 10 

Najnowsze rozwiązanie od Alpinestars nastawione w większość na jazdę po torach. System TEch-Air 10 został zaprojektowany w głównej mierze dla zawodników oraz osób, które oczekują najwyższej możliwej ochrony podczas sportowej jazdy. Dostępne mamy dwa tryby jazdy STREET(drogowy) oraz RACE(torowy)., które możemy w łatwy sposób przełączać poprzez aplikację na telefonie.

 • Kompatybilna z odzieżą Alpinestars Tech Air Ready
 • posiada 2 czujników (3 trójosiowe akcelerometry plus 1 trójosiowy żyroskop)
 • 24 godzin działania kamizelki, 20 godzin działąnia bezprzewodowego systemu LED, 4 godziny ładowania do pełna.W przypadku ograniczonego czasu, ładowanie baterii przez około 1 godzinę zapewni około 6 godzin użytkowania.
 • W trybie RACE, system Tech-Air® 10 jest aktywny tylko podczas jazdy z prędkością powyżej około 100 km/h (do 100km/h w zależności od typu motocykla) przez co najmniej 10 sekund. Przed tą aktywacją lub gdy prędkość motocyklisty stale spada poniżej tej prędkości przez co najmniej 10 sekund, System dezaktywuje się. Jest to standardowe zachowanie systemu poduszek powietrznych Tech-Air® 10 w trybie wyścigu, ponieważ normalne jest szybkie zatrzymanie się i rozpoczęcie jazdy, gdy kierowca nie chce wyłączyć poduszki powietrznej. W takich warunkach bezpieczniej dla kierowcy jest automatyczne wyłączenie poduszki powietrznej przez System, aby uniknąć niepożądanego wyzwolenia poduszki powietrzne
Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR® 10

ALPINESTARS TECH-AIR® OFF-ROAD 

Opracowany i testowany od 2017 roku, w najbardziej wyczerpujących warunkach Rajdu Dakar, najtrudniejszego wyścigu terenowego na świecie, system Tech-Air® Off-Road oferuje najbardziej zaawansowaną technologię aktywnych poduszek powietrznych do jazdy w terenie. Dostępne mamy trzy tryby jazdy STREET(drogowy), ENDURO (zoptymalizowany dla tras o niskiej i średniej prędkości, gdzie użytkownik jeździ po nieutwardzonych nawierzchniach, takich jak żwir, koryta rzek, błoto i inne naturalne tereny.) oraz RALLY (zoptymalizowany pod kątem szybkiej off-roadowej jazdy w każdym terenie i zalecany do jazdy charakteryzującej się dłuższymi prostymi odcinkami z wieloma wybojami i różnymi rodzajami terenu pokonywanymi z większą prędkością), które możemy w łatwy sposób przełączać poprzez aplikację na telefonie lub przycisk umiesczony na module LED.

 • Kompatybilna z odzieżą Alpinestars Tech Air Ready
 • Wyposażony w 3 tryby jazdy: ENDURO, RALLY i STREET
 • Specjalny przełącznik Shipping Mode znajduje się na ECU, który po włączeniu skutecznie przełącza system w tryb uśpienia.
 • Homologowany do użytku wyścigowego FIM Cross Country Rally Regulations.
 • 30 godzin działania kamizelki na pełnym naładowaniu, 4 godziny ładowania do pełna. W przypadku ograniczonego czasu, ładowanie baterii przez około 1 godzinę zapewni około 7 do 8 godzin użytkowania.
 • 3 akcelerometry (1 akcelerometr trójosiowy) i 3 żyroskopy (1 żyroskop trójosiowy) są zintegrowane z elektroniczną jednostką sterującą (ECU)
 • "trzecia generacja" systemów TECH-AIR od alpinestars posiada większe zbiorniki z gazem, co pozwala na 2 napełnienia zanim wymagana będzie wymiana obydwu zbiorników.
 • Pozwala na wymianęzbiorników z gazem przez użytkownika w zależności od panujących regulacji w danym kraju.
 • Zapewnia ochronę klatki piersowej, kręgosłupa, barków oraz usztywnia kask w okolicy szyi zgodnie z przepisami FIM
Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR® OFF-ROAD

ALPINESTARS TECH-AIR® 7x 

Specjalnie opracowany do wyścigów drogowych, jazdy na torze i wyczynowej jazdy szosowej, homologowany przez FIM, Tech-Air® 7x wywodzi się ze sprawdzonej technologii poduszek powietrznych Alpinestars MotoGP. Dostępne mamy dwa tryby jazdy STREET(drogowy) oraz RACE(torowy), które możemy w łatwy sposób przełączać poprzez aplikację na telefonie.

 • Kompatybilna z odzieżą Alpinestars Tech Air Ready
 • Pozwala na szybkie zamontowanie kamizelki wewnątrz kompatybinlego kombinezonu przy użyciu zamka błyskawicznego
 • wyposażony w aktywny system elektroniczny z dwunastoma zintegrowanymi czujnikami: 3 trójosiowe akcelerometry (1 umieszczony na ochraniaczu pleców i 2 umieszczone na ramionach) oraz 1 trójosiowy żyroskop (umieszczony w ochraniaczu pleców)
 • (ECU)
 • "trzecia generacja" systemów TECH-AIR od alpinestars posiada większe zbiorniki z gazem, co pozwala na 2 napełnienia zanim wymagana będzie wymiana obydwu zbiorników.
 • Pozwala na wymianę zbiorników z gazem przez użytkownika w zależności od panujących regulacji w danym kraju.
 • 20 godzin działania kamizelki na pełnym naładowaniu, 4 godziny ładowania do pełna. W przypadku ograniczonego czasu, ładowanie baterii przez około 1 godzinę zapewni około 7 do 8 godzin użytkowania.
 • Shipping Mode pozwala na odłaczenie baterii, w celach transportu kamizelki.

Kamizelka z poduszką powietrzną ALPINESTARS TECH-AIR® 7x

Zestawienie poduszek powietrznych dostępnych w Motoszafie

KAMIZELKA AIRBAG PRZEZNACZENIE DODATKOWE TRYBY WYMIANY ZBIORNIKA CO2 PRZEZ UŻYTKOWNIKA CZAS PRACY NA BATERII CZAS ŁADOWANIA ROZMIARY DODATKOWE OPŁATY KOSZT WYMIANY ZBIORNIKA CO2 KOSZT WYMIANY PODUSZKI/SERWISU
DAINESE D-AIR® SMART JACKET DROGOWE BRAK BRAK
(wymiana całej poduszki)
26H BRAK INFORMACJI XS-2XL NIE BRAK 1095zł
IXON IX-AIRBAG U03  DROGOWE TOROWY
TURYSTYCZNY
TAK 20H 2H XS-2XL TAK ~679zł ~1200zł (€249)
ALPINESTARS TECH-AIR® 5 DROGOWE TOROWY BRAK 30H 6H XS-3XL NIE ~739zł
(
wymiana w serwisie producenta)
~1389zł
HELD E-VEST CLIP-IN  DROGOWE TOROWY
TURYSTYCZNY
TAK 20H 2H XS-2XL TAK ~679zł ~1200zł (€249)
ALPINESTARS TECH-AIR® 10 TOROWE DROGOWE BRAK 24H 4H XS-3XL NIE ~839zł
(
wymiana w serwisie producenta)
~1849zł
ALPINESTARS TECH-AIR® OFF-ROAD DROGOWE ENDURO
RALLY
TAK
(po drugim napełnieniu)
30H 4H S-2XL NIE 799zł
(wymiana parami)
~1579zł
ALPINESTARS TECH-AIR® 7x DROGOWE TOROWY TAK
(po drugim napełnieniu)
24H 4H XS-2XL NIE 799zł
(wymiana parami)
~1579zł

Czy warto inwestować w kamizelkę AirBag dla motocyklisty?

Kamizelki z poduszką powietrzną dla motocykisty to świetne rozwiązanie, które jest stale rozwijane. Po ponad 20 latach technologia z MotoGP przeniosła się na publiczne drogi, zapewniając ochronę motocyklistom w wielu sytuacjach. Wybrane modele kamizelek posiadają dodatkowe tryby, dzięki czemu możemy użytkować poduszki na różne sposoby. Niezależne czujniki wbudowane w kamizelkę na bierząco monitorują sytuację motocyklisty. 

Zakup kamizelki z poduszką może wydawać się sporym wydatkiem, jednak warto rozważyć ją w aspekcie naszego bezpieczeństwa oraz zdrowia. Poduszka potrafi zmniejszyć klasyfikację obrażeń o 1 punkt sprawiając, że z poważnego wypadku wyjdziemy tylko poobijani. Wszystko jednak nadal zależy od sytuacji w jakiej znajdzie się motocyklista. Patrząc jednak na historię MotoGP oraz jej wymagania względem bezpieczeństwa warto zainwestować w dodatkową ochronę naszego zdrowia.

Jeżeli macie wątpliwości co do wybrania odpowiedniej kamizelki dla siebie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi sprzedawcami.