Interkomy to wbrew pozorom bardzo wielowątkowy temat. Ich wybór to często nie tak prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Podjęcia decyzji nie ułatwia oczywiście ilość dostępnych na rynku urządzeń i modeli jednak w tym artykule postaramy się to Wam rozjaśnić i ułatwić.


Interkom to urządzenie do komunikacji z telefonem, GPS’em i innymi tego rodzaju urządzeniami, dodatkowo dający możliwość kontaktu z pasażerem i / lub resztą grupy.

Jak prosto możemy rozróżnić interkomy? Czego możemy się po nich spodziewać?

Opowiemy na te dwa najczęstsze pytania i porównamy konkretne modele.


Najbardziej podstawowym urządzeniem do komunikacji będzie zestaw słuchawkowy przystosowany do montażu w kasku motocyklowym. To najprostsze urządzenie sprawdzi się nam, kiedy potrzebujemy tanim kosztem mieć połączenie z telefonem i to jest dla nas najważniejszą funkcjonalnością. Zazwyczaj są to urządzenia bardzo proste w montażu. Działające przy pomocy komend głosowych i po prostu spełniające swoje podstawowe zadanie. Przykładem takiego urządzenia jest np. zestaw słuchawkowy marki TWINS HF.

Podstawowy system głośnomówiący dla motocyklisty

Idąc dalej wchodzimy już w typowe interkomy czyli urządzenia, które pozwolą nam na podłączenie telefonu, nawigacji, pasażera czy też innego kierowcy lub kierowców. Najczęściej wyposażone są w Radio FM i zasięg kilkuset metrów do kilku kilometrów w zależności od producenta. Tutaj zaczynają się pojawiać znaczące różnice w dostępnych funkcjach w zależności od budżetu jaki chcemy przeznaczyć, choć i na to pojawiło się rozwiązanie ale o tym w dalszej części tekstu.

Poszczególne interkomy różnią się głównie funkcjami jakie oferują tj.

  • ilość urządzeń możliwych do podłączenia – telefon, GPS, inne interkomy jednocześnie,
  • ilość osób, którymi możemy się połączyć – czyli w najbardziej podstawowych wersjach interkom nie będzie mógł się połączyć z innymi osobami tylko z np. telefonem (w urządzeniach rozbudowanych mamy możliwość komunikacji z nawet 20 i więcej osobami),
  • jakością dźwięku i mikrofonu – tutaj jest podobnie - podstawowe wersje będą posiadały niczym nie wyróżniające się słuchawki i mikrofon, a te wyższe modele będą oferowały np. głośniki JBL jak w przypadku interkomów Cardo, jak i lepsze mikrofony oraz będą wyposażone bardziej zaawansowany algorytm tłumiący szumy,
  • wagą i wielkością – większość interkomów to urządzenia po prostu delikatnie odstające od skorupy kasku, co niektórym użytkownikom może przeszkadzać, na ratunek w tej sytuacji przychodzi wersja Slim interkomu Pactalk od Cardo, która jest bardzo smukła lub urządzenia dedykowane do danych modeli kasków takie jak interkom ARK do AGV czy SRL do wybranych kasków marki Shoei
  • zasięgiem jaki oferują między połączonymi kierowcami – zaczynając od tych minimalnych odległości czyli kierowca – pasażer do możliwości przekazywania zasięgu między użytkownikami finalnie osiągając rozpiętość grupy do 8km i więcej,
  • sposobem połączenia kierowców np. Bluetooth w danej wersji, czy najbardziej pożądany i funkcjonalny tryb MESH,
  • czasem pracy na baterii,
  • dostępnością komend głosowych – ta opcja pojawia się już w średniej półce urządzeń,
  • przejrzystością interfejsu – jest kilka urządzeń na rynku, które „nie chcą współpracować” jednak większość jest intuicyjna i da się je rozszyfrować bez zaglądania do instrukcji,
  • możliwością połączenia się z interkomami innych producentów, co niestety nie zawsze jest takie oczywiste, szczególnie często pojawia się to przy interkomach obrandowanych przez producentów kasków. Zazwyczaj wynika to, ze starej wersji oprogramowania interkomu, który wystarczy zaktualizować i problem znika, jednak czasem sama aktualizacja nie wystarczy i trzeba znaleźć własny sposób na połączenie interkomów różnych producentów.

Czym się rózni Bluetooth od MESH?

Technologia Bluetooth
W obecnie dostępnych urządzeniach możemy wydzielić głównie dwa sposoby połączenia ze sobą urządzeń. Klasyczny Bluetooth (warto przy pojawieniu się wersji 5.0 i wyższych, patrzeć którą generacje oferuje wybrane przez nas urządzenie) występuje w większości urządzeń dostępnych na rynku i jest po prostu sprawdzony. Niestety Bluetooth ma również swoje ograniczenia, jak zasięg interkomu, na który wpływ mają czynniki zewnętrze w postaci różnych przeszkód czy sposób łączenia się z innymi interkomami na zasadzie „łańcucha”. W takim połączeniu, gdy korzystamy z interkomu w minimum 3 osoby, a „środkowa” osoba, przez którą przebiega połączenie odbierze telefon, pozostałe nie będą w stanie rozmawiać, do momentu zakończenia rozmowy. Spowodowane jest to tym, że połączenie Bluetooth musi zostać przekazane do telefonu.

Na pomoc przychodzi technologia MESH.

Technologia MESH
Pierwsza firma, która wprowadziła na rynek interkomów protokół MESH było CARDO ze swoim autorskim rozwiązaniem DMC(Dynamic Mesh Comunication). Rozwiązanie to działa na zasadzie siatki(z ang. Mesh), czyli pozwala na bezpośrednie połączenie z każdym interkomem w grupie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jakość połączenia między poszczególnymi interkomami jest dużo lepsza oraz pozwala na podłączenie większej ilości osób, nawet do 15 lub więcej w zależności od producenta, co umożliwia wygodną komunikacje całej grupy. Technologia MESH dodatkowo posiada funkcję przekazywania zasięgu, czyli jadąc w grupie jeden za drugim każdy z kierowców przekazuje zasięg połączonemu motocykliście jadącemu za nim. W ten sposób możemy finalnie uzyskać rozpiętość grupy do 8 km, w przypadku DMC CARDO.

Jak do tej pory, wspominaliśmy głównie o firmie Cardo z serią PACKTALK, jednak reszta producentów również wprowadziła do swojej oferty interkomy wyposażone w „siatkę”. Znajdziemy w nich Senę ze swoim modelem 50R czy Midlanda z modelem BT RUSH. Jednak najważniejszą informacją jaką należy pamiętać jest to, że każdy producent stworzył własne rozwiązanie oparte na zasadzie działania MESH i nie będzie ono kompatybilne z rozwiązaniem innego producenta. Dlatego do uniwersalnej łączności, między intekomami nadal jesteśmy zmuszeni do korzystania z Bluetooth, który został zaprezentowany w 2002 roku i jest standardem bezprzewodowej łączności.


Nagrywaj interkomem, rozmawiaj kamerą?

Na rynku dostępne są także urządzenia 2 w 1 czyli połączenie interkomu z kamerą. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które są w ciągłym użyciu tych dwóch urządzeń jednocześnie. Takie rozwiązanie posiada jednak swoje ograniczenie w postaci wbudowanej baterii. W przypadku rozmów, wystarcza ona zazwyczaj na 13 godzin pracy, jednak włączenie kamery potrafi je mocno zredukować. Modelami wartymi uwagi są SENA 10C EVO oraz FREEDCONN R1 PLUS E:


Interkom z wbudowaną kamerką SENA 10C EVOInterkom z wbudowaną kamerką FREEDCONN R1 PLUS E

Oba posiadają kamery nagrywające w wysokiej rozdzielczości.

EYERIDE, czyli headup display w kasku motocyklowym – co to takiego ?

W naszej ofercie posiadamy także kombajn wśród interkomów. Eyeride posiada w sobie wyświetlacz przezierny typu Head-up, interkom , który będąc podłączony do Internetu przy współpracy z aplikacją pozwala na stworzenie nieograniczonej grupy użytkowników przy zasięgu, który ogranicza tylko internet.

Interkom z wbudowanym wyświetlaczem headup EYERIDEPodgląd na wyświetlacz HUD EYERIDE z widoku motocyklisty.

Ciekawy kompromis!

Od pewnego czasu z oficjalną już polską dystrybucją pojawił się na naszym rynku Freedconn czyli producent tańszych interkomów z funkcjami i możliwościami rodem z najbardziej zaawansowanych urządzeń.

  1. INTERKOM FREEDCONN T-COM SC SINGLE
  2. INTERKOM FREEDCONN T-MAX V4 PRO SINGLE
  3. INTERKOM FREEDCONN R1 PLUS E


Najbardziej polecane i najczęściej wybierane przez naszych klientów interkomy to:

  • Cardo Spirit – podstawowy interkom Bluetooth, idealny dla 2 motocyklistów lub pasażer-kierowca,
  • Cardo Packtalk – Interkom Bluetooth wyposażony w technologię Mesh, która pozwala na połączenie do 15 motocyklistów,
  • Interphone – Interkom Bluetooth w zależności od modelu pozwala na łączenie od 2 do 8 motocyklistów,
  • Sena SRL 2 – Interkom Bluetooth, dedykowane rozwiązanie do kasków SHOEI NEOTEC II, J-Cruise i GT-AIR II - dostępny będzie również model obsługujący siatkę w postaci modelu SRL MESH,
  • Freedconn – Interkom Bluetooth w zależności od modelu, obsługujący tylko telefon komórkowy lub pozwala na łączność z innymi interkomami.


Dwupak zawsze spoko !

Większość producentów w swojej ofercie posiada wersje DUO i SINGLE. Duo czyli dwupak jest idealną opcją przy zakupach w grupie czy z pasażerem. Kupując od razu dwa urządzenia otrzymujemy od producenta lepszą cenę bazową. Najczęściej w dwupaku klienci wybierają topowe modele marki Cardo takie jak Pactalk Bold czy Packtalk Single.

Teraz znając już rodzaje, funkcje i rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach wybór odpowiedniego dla siebie interkomu nie powinien być już problemem. Pamiętajmy, że interkomy znacznie ułatwiają jazdę motocyklem i są tylko gadżetem.

Nie słyszeliśmy, żeby ktoś po zakupie takiego urządzenia wrócił do jazdy bez niego

Zachęcamy do kontaktu z nami przy doborze jak i zakupie.

Bardzo chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania :)