Jak dobrać odpowiedni kask?

Kask motocyklowy ma za zadanie chronić naszą głowę, nawet najtańszy kask będzie lepszy od jego braku. Jednak czym kierować się przy wyborze kasku motocyklowego? Ceną? Wyglądem? A może producentem?

Własciwy kask to ten który pasuje.

Przy wyborze kasku kierujemy się przede wszystkim naszą wygodą. Kask nie może nas uwierać w głowę, czy też uszy. Jeżeli po pierwszych 5 minutach czujemy ucisk głowy, to po 30minutach będziemy chcieli go ściągnąć. Nie każda skorupa kasku będzie pasować do naszego kształtu głowy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie kilku kasków. Jeżeli jednak nie mamy możliwości podjechania do sklepu i przymierzenia, możemy zminimalizować niedopasowanie kasku poprzez odpowiednie dobranie rozmiaru. Aby dobrać odpowiedni rozmiar należy zmierzyć obwód głowy około 2cm nad uszami oraz brwiami.

Masz już obwód głowy? Czas na odpowiedni rozmiar kasku.

Producenci przygotowali tabele rozmiarów odpowiadające rozmiarowi kasku oraz obwodowi głowy. Jednak nadal są różnice między samymi skorupami kasków. Uniwersalna rozmiarówka wygląda tak jak na tabeli poniżej.

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

51-52cm

53-54cm

55-56cm

57-58cm

59-60cm

61-62cm

63-64cmW większości przypadków rozmiar kasku motocyklowego, dobrany według tabeli będzie pasował do naszej głowy. Jednak jeżeli nie jesteśmy pewni lub nie możemy znaleźć odpowiedniej tabeli rozmiarów producenta, zachęcamy do skontaktowania się ze sprzedającym aby potwierdził rozmiar podany na kasku.

No dobrze mamy już wybrany rozmiar. Ale w jakiej pozycji jeździmy? Na jakim motocyklu będziemy jeździć lub jeździmy? Są to ważne pytania na które, musimy sobie odpowiedzieć.

Pozycja na motocyklu determinuje wybór kasku.

Pozycja w jakiej jeździmy na motocyklu ma duży wpływ na dobór właściwego kasku. Ale dlaczego tak jest? Otóż kaski motocyklowe projektowane są właśnie pod pozycję motocyklisty. Jeżeli weźmiemy kask typowo sportowy jak Kask AGV Pista GP RR i spróbujemy w nim jechać na turystyku to wentylacja nie będzie działać prawidłowo. Podobna sytuacja jest w drugą stronę. Oczywiście są modele uniwersalne które nadadzą się prawie na każdy styl jazdy jak kask shoei nxr czy kask agv k6. Jednak jeżeli nie mamy zamiaru zmieniać motocykla, dobierzmy odpowiedni kask.

Kask Shoei NXRKask AGV K6

Shoei nxr po lewej, AGV K6 po prawej.

Mamy już wyjaśnione podstawowe zagadnienia, a więc czas na jakieś propozycje? Prawie, została nam ostatnia kwestia do wyjaśnienia. Cena kasku.

Ile trzeba wydać na dobry kask?

Na to pytanie każdy będzie miał inną odpowiedź. Nie oszukujmy się jeżeli mówimy o nowym kasku to w większości przypadków kaski do 1000zł będą miały skorupy wykonane z termoplastiku. Spełnią swoją rolę przy bardzo podstawowym użytkowaniu jednak zdecydowanie bardziej polecamy skorupy z kompozytu lub z dodatkiem wytrzymalszego materiału tj. włókno szklane, aramid, karbon czy kevlar.. Oczywiście znajdziemy jakieś okazje czy wyprzedaże na których trafimy dobry jakościowo kask w super cenie. Dlatego warto polować na okazje, w Motoszafie mamy często modele wyprzedażowe, które są nawet o 40% tańsze niż gdy pojawiły się w ofercie. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio a wtedy będziemy mogli podesłać aktualną ofertę. Często właśnie te najlepsze okazje nie pojawiają się na naszej stronie a rozchodzą na miejscu.

Kaski z kompozytów zaczynają się od około 1500zł i zdecydowanie tyle powinniśmy przeznaczyć na zakup kasku motocyklowego. Świetnym przykładem jest kask HJC F70, skorupa wykonana z włókna szklanego w cenie 1299zł. Propozycja wyprzedażowa to kask AGV K-5 S w przeróżnych malowaniach za około 1300zł. Jeżeli jednak mamy większy budżet to warto dołożyć do kasku Shoei NXR w mono kolorze. Cena katalogowa to 1899zł wraz z 5 letnią gwarancją door-to-door. Alternatywą dla NXR'a będzie kask AGV K6 z super lekką skorupą oraz wizjerem wyciągniętym prawie z pisty. 

Propozycje kasków sportowych

Trudno nie zacząć od kasków AGV czyli PISTA GP R oraz jej następca PISTA GP RR. Są to propozycje dla osób które mają zamiar jeździć po torze, gdzie widoczność jest bardzo ważna. Alternatywą dla pist może być AGV CORSA R lub SHOEI X-Spirit III. Corsy oraz x-spirity będą delikatniejsze dla naszego portfela niż pista gp rr. Jeżeli jednak wystarczy nam jazda po drogach i nie chcemy wydawać milionów na kask, muszę zaproponować model od X-Lite x-803 Ultra Carbon za 2250zł! Lekki i wytrzymały. Oczywiście jeżeli szukamy czegoś bardziej wyrazistego to pozostaje nam jeszcze malowania marvela w kaskach HJC RPH-11.

Kask sportowy AGV PISTA GP RR Kask sportowy Shoei X-Spirit III

Propozycje kasków turystycznych

Kaski turystyczne kojarzą się przede wszystkim z kaskami szczękowymi. Tutaj z całym sercem musimy polecić kaski Shoei Neotec II, przygotowany pod intercom SENA SRL2. Takie połączenie gwarantuje udany wyjazd. Jeżeli jednak szukamy czegoś w niższej cenie dobrym wyborem będzie Shark EVO ES, Airoh REV 19 gdy szukamy szczęki podnoszonej za kask. Jeżeli jednak chcemy czegoś tradycyjnego to wyborem nr1 będzie Nolan N100-5 lub X-lite x-1004.

Kask szczękowy Shoei Neotec 2 Kask szczękowy Shark Evo ES Kask szczękowy Airoh Rev 19

Uniwersalne propozycje kasków motocyklowych

W tej kategorii musimy zacząć od wcześniej wspomnianych propozycji. Kask AGV K-6 oraz Shoei NXR. Wybór między nimi to naprawdę szczegóły, jeden jest lżejszy natomiast drugi ma możliwość dokupienia szybki fotochromatycznej. Jeżeli jednak szukamy czegoś z blendą przeciwsłoneczną, obie propozycje odpadają. I tutaj trafiamy na przedział kasków 1200zł-2000zł. Znajdziemy tu przeróżne modele takie jak: Airoh st501, HJC F70, AGV K-5 S,X-lite x-903, HJC RPHA-70 itp. W większości będą to skorupy wykonane z kompozytów. Właśnie w tym przedziale szukałbym kasku gdzie stosunek ceny do jakości jest jak najlepszy.

Została jeszcze jedna ważna rzecz przy doborze kasku motocyklowego. A jest nim? Wygląd kasku. Top 50 malowań kasków!

Po prostu kask musi się tobie podobać. Ty będziesz w nim jeździł i to do ciebie należy ostateczna decyzja. 

Na koniec zachęcamy do przejrzenia oferty specjalnej w motoszafie. Znajdziecie tutaj produkty wyprzedażowe w super cenach.